Objava ni nadomestilo za zdravniško mnenje!
Borba z aknami mi je poznana že od najstniških let, še bolj intenzivno pa od začetka 20. let, ko sem bila primorana zaradi intenzitete svojih aken opraviti sistemsko zdravljenje z izotretinoinom (zdravilo Retitren, bivši Roaccutane). Zdravljenje aken je bilo zame ključnega pomena pri reševanju te problematike in bi se zanj odločila še enkrat. Naj omenim, da so akne za večino kronično obolenje in da obstaja verjetnost, da se akne po prenehanju (tudi sistemske) terapije vrnejo. Zato je bila po prenehanju zdravljenja zame ključna ustrezna skrb za kožo, s katero še jo dandanes, 3 leta po prenehanju zdravljenja, vzdržujem v relativno neproblematičnem stanju.
V letih spopadanja z aknami sem se na lastni izkušnji in z vodenjem svojih varovancev z aknasto kožo, o ustrezni negi takšne kože naučila ogromno, zato to objavo namenjam vsem, ki se kjerkoli na poti obvladovanja aken in v svetu nege aknaste kože počutite izgubljeni.
Objava ni nadomestilo za pregled pri dermatologu! V primeru, da imate hujše težave z aknami ali se z aknami spopadate že daljše časovno obdobje, ne odlašajte z obiskom dermatologa. Nasveti za sočasno nego pa verjamem, da vam bodo kljub temu prišli prav.
O aknah
V uvodu se dotaknimo kaj akne sploh so, zakaj nastanejo in kakšne oblike aken poznamo. Akne so (za večino) kronično vnetno obolenje kože. Gre torej za bolezen (za vsakogar, ki morda še zmeraj misli, da so akne posledica umazanosti kože), ki prizadane dlačno-lojnično enoto.
Koža naravno proizvaja sebum in ga izloča na površino kože, s čimer skrbi za hidracijo in ustrezen pH kože, kar zagotavlja zaščito pred raznimi mikroorganizmi in drugimi okoljskimi onesnažili, ki bi lahko škodovala koži. Pri aknasti koži prihaja do okvare na nivoju obnove kožnih celic v dlačno-lojničnem foliklu, zaradi česar odmrle kožne celice ostajajo znotraj folikla, namesto, da bi se odluščile (temu pojavu strokovno rečemo hiperkeratinizacija) in s tem zamašijo izvodilo žleze lojnice, zaradi česar sebum ostane ujet znotraj lojnice in se več ne more izločati na površino. Na tem nivoju govorimo o nastanku mikrokomedona. Akna lahko ostane v komedonski obliki, v kolikor ne pride do kolonizacije dlačno-lojnične enote z bakterijo Cutibacterium Acnes. Ta bakterija se hrani s sebumom, ujetim v zaprtem okolju, pri tem pa izloča produkte, ki povzročajo vnetje, ki je vidno tudi na površini kože. V tem primeru lahko glede na intenzivnost aken ločimo papulo-pustulozne, cistične ali nodusne akne.
Ti 4 poudarjeni deli zgornjega besedila predstavljajo ključne faze v nastanku aken, ki izgleda tako (vir grafik: Hribar T., Selan T. Živjo, lepa koža):
Zakaj nastanejo akne?
Acne vulgaris so izjemno kompleksna bolezen, a ena stvar je skupna (skoraj) vsem aknam o katerih je govora – da so hormonske. To ne pomeni nujno, da gre v telesu za hormonsko neravnovesje, ampak da so žleze lojnice preobčutljive na normalno količino androgenih hormonov. Ti hormoni spodbujajo tako rast, kot aktivnost žlez lojnic.
V glavnem je hormonska komponenta glavni sprožitelj nastanka aken, pomembno vlogo pa igra tudi genetika. Kot vidite, nikjer ne omenjam mlečnih izdelkov, glutena, sladkorja, stresa, kozmetike in drugih dejavnikov. To je zato, ker samostojno ti dejavniki niso razlog za nastanek aken, lahko pa individualno prispevajo k poslabšanju.
Priporočila za nego aknaste kože
Akne so kompleksna problematika, ki se odvija na večih nivojih in prizadane različne sisteme v koži, zato je pri negi aknaste kože nujno potreben celostni pristop in naslavljanje vseh faz nastanka aken. To obsega tako urejeno osnovno rutino nege kože (čiščenje, vlaženje in UV zaščito), kot tudi uporabo pravilno izbranih aktivnih učinkovin. Po mojih izkušnjah večina, ki trdi, da je ‘za akne preizkusila že vse, kar se preizkusiti da’, še sploh ni uporabljala konkretnih aktivnih učinkovin ali pa jih ni uporabljala v urejeni rutini. Večina kozmetičnih izdelkov, ki jih najdemo na trgovskih policah in so namenjeni negi aknaste kože, ne vsebuje aktivnih učinkovin, ki dejansko lahko aktivno prispevajo k sanaciji aken ali pa jih ne vsebuje v koncentracijah, ki bi lahko delovale. Namesto, da računate samo na en izdelek (ali eno linijo izdelkov) pri sanaciji aken, raje vzpostavite ustrezno rutino, ki bo dolgoročno prinašala bistveno boljše rezultate.
Ta celosten pristop k negi aknaste kože sem združila v 7 nasvetov, ki bi jih dala sebi pred leti, ko sem se spopadala s hujšo obliko aken, saj danes prav z upoštevanjem teh še zmeraj vdržujem akne pod kontrolo.
Kako (in čim) čistiš kožo je pomembno!
Akne niso posledica umazanosti kože, zato namesto, da jo agresivno, večkrat dnevno čistite z neustreznimi čistilnimi sredstvi (trda mila, mehanski pilingi), raje izberite prilagojena nevtralna čistila ali čistila z aktivnimi učinkovinami, izbranimi glede na tip aken.
Čiščenje je pri k aknam nagnjeni koži smiselno tako zjutraj, kot zvečer. Zvečer v primeru uporabe ličil in/ali zaščitne kreme zmeraj svetujem metodo dvojnega čiščenja.
Tip aken
Priporočena metoda čiščenja (zjutraj)
Priporočena metoda čiščenja (zvečer)
Komedonske akne
Čistilo s salicilno kislino (za dobro tolerantno, mešano-mastno kožo) / čistilo s polihidroksi kislinami (za občutljivejšo kožo vseh tipov)
Metoda dvojnega čiščenja (oljna emulzija + nevtralno čistilo na vodni osnovi)
Papulopustulozne akne
Protibakterijsko čistilo (za vse tipe kože) / čistilo s salicilno kislino (za dobro tolerantno, mešano-mastno kožo) / čistilo s polihidroksi kislinami (za občutljivejšo kožo vseh tipov)
Metoda dvojnega čiščenja (oljna emulzija + nevtralno čistilo na vodni osnovi ali protibakterijsko čistilo)
Nodulocistične akne
Protibakterijsko čistilo (za vse tipe kože) / čistilo s polihidroksi kislinami (za občutljivejšo kožo vseh tipov)
Metoda dvojnega čiščenja (oljna emulzija + nevtralno čistilo na vodni osnovi ali protibakterijsko čistilo)
Čistila z aktivnimi učinkovinami je z maksimalen učinek potrebno pustiti v stiku s kožo med 30 do 60 sekund, preden ga izperemo.
Priporočila za čistila z dodanimi aktivnimi učinkovinami za aknasto kožo:
Čistila s salicilno kislino
- SkinTRA Pink Powder – Dragocena.si
- Skintegra Clarion BHA Cleanser – Superskin.si (affiliate povezava)
- Acnemy ZitClean – Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
- Eucerin DermoPure Triple Effect Cleansing Gel – lekarne
- CeraVe Blemish Control Cleanser – lekarne
Čistila s polihidroksi kislinami
- Miss Alice Aquatic – Missalicecosmetics.com (koda za popust TAJKA10)
- Transparent Lab PHA Soft Peeling Cleanser – Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
Protibakterijska čistila
- Rilastil Acnestil gel – Pharmagea.com (koda za popust TAJKA10)
- Rilastil Acnestil pena – Pharmagea.com (koda za popust TAJKA10)
- BasicLab Normalizing gel – Dragocena.si
-
Gerard’s Re-White Age Control pena Pharmagea.com (koda za popust TAJKA10)
Za čiščenje kože ne potrebuješ soničnih ščetk in drugih naprav
Izbira pravilne metode čiščenja običajno več kot zadostuje za kakovostno in temeljito čiščenje kože. Kdorkoli trdi, da metoda dvojnega čiščenja (še posebej, če jo skombinirate z uporabo kislinskih čistil) ne zadostuje, da raztopite ličila in zaščitne kreme oz. da si s to metodo celo lahko škodujete, ima za bregom prodajo lepotnih pripomočkov. Sonične krtačke in razne spatule za čiščenje so lahko koristen dodatek v rutini le, če ne uporabljate nobenih aktivnih učinkovin (kar vam za nego aknaste kože vsekakor svetujem, ker le tako lahko učinkovito naslovite akne). Z uporabo tovrstnih pripomočkov za čiščenje namreč ne naslavljate nobene izmed faz nastanka aken, s čimer bi lahko dosegli izboljšanje kože. Njihova prekomerna uporaba za kožno bariero ni priporočljiva, prav tako pa lahko pri že vneti, aknasti koži, razdraženost le še poslabša.
V primeru, da imate takšen pripomoček za nego že doma, pa ne pretiravajte z uporabo, sploh, če nameravate uporabljati še druge aktivne učinkovine.
Izsuševanje kože lahko vodi v poslabšanje aken
Še zmeraj ena izmed največjih napak pri negi aknaste kože ostaja izogibanje vlaženju oz. v nekaterih primerih celo izsuševanje kože, v prepričanju, da je vsaka aknasta koža mastna in da lahko instantna razmastitev vodi v izboljšanje stanja. Vsaka aknasta koža ni nujno mastna, pa četudi je, potrebuje vlaženje. Vlaženje je namreč nujno za normalen proces obnove kože, s čimer se odluščijo povhrnje odmrle kožne celice, kar je ugodno za aknasto kožo.
Ne glede na tip kože, ki so mu pridružene akne, je torej vlaženje nujen del nege. Se pa oblika vlaženja jasno prilagaja potrebam kože. Pri izbiri vlažilnih izdelkov za aknasto kožo običajno priporočam poseganje po takšnih, ki imajo dodane protivnetne sestavine, sestavine za uravnavanje mikrobioma kože (prebiotike, probiotike ali postbiotike) ali sestavine za krepitev kožne bariere.
V vsakem primeru za vlaženje k aknam nagnjene kože svetujem uporabo vlažilnih krem (t.i. hydrating cream), tudi, če je koža suha. Priporočam izogibanje (pre)bogatim teksturam negovalnih krem in uporabo oljnih serumov ali rastlinskih olj (samostojno), saj lahko ti izdelki potencialno dodatno obtežijo kožo in zaprejo izvodila dlačno-lojničih foliklov.
Tip kože (ne glede na obliko aken)
Priporočena oblika vlažilnega izdelka
Suha koža
Vlažilne kreme z dodanimi sestavinami za krepitev bariere (ceramidi)
Normalna in mešana koža
Vlažilne kreme
Mastna koža
Fluidi, losjoni ali gel kreme
Vlaženje kože prakticiramo zjutraj in zvečer. V jutranji rutini lahko dodatno vlaženje izpustite v primeru uporabe kreme z zaščitnim faktorjem, ki že vsebuje vlažilne sestavine. Več o možnostih prilagoditev vlaženja v jutranji rutini lahko preberete na zgornji povezavi.
Priporočila izdelkov za vlaženje k aknam nagnjene kože:
Vlažilne kreme za aknasto kožo
- Rilastil Acnestil H-Biome – za vse tipe kože, Pharmagea.com (koda za popust TAJKA10)
- Rilastil Acnestil Attiva – za mešano, mastno kožo, Pharmagea.com (koda za popust TAJKA10)
- Afrodita Professional Pure Skin Solution Moisturizing Emulsion – za normalno, mešano, mastno kožo, Afroditacosmetics.com
- Geek&Gorgeous Hydration Station – za normalno, mešano, mastno kožo, Superskin.si (affiliate povezava)
- Skintegra Cica-Cera – za suho, normalno kožo, Superskin.si (affiliate povezava)
- SkinTRA Cicalm Down Light Cream – za normalno, mešano, mastno kožo, Dragocena.si
- Aikon Recovery (+) Serum – za suho, normalno kožo, Aikon.si
- SkinTRA Everything Your Skin Will Love Prebiotični tonik – za mešano, mastno kožo, Dragocena.si
- BasicLab Complementis Prebiotic Soothing Cream – za normalno, mešano, mastno kožo, Dragocena.si
- Miss Alice Peptology – za normalno, mešano kožo, Missalicecosmetics.com (koda za popust TAJKA10)
- Theramid Ceramide Treatment – za normalno, mešano, mastno kožo, Superskin.si (affiliate povezava)
- Erborian Centella Acne Care Fluid – za normalno, mešano, mastno kožo, Erborian.si
Protivnetno delovanje, krepitev bariere in skrb za mikrobiom: Skrivno orožje za uspeh
Z varovanci na svetovanjih sem pred meseci začela prakticirati nov pristop k negi in sicer, da sem poleg ustreznih aktivnih učinkovin začela prioritizirati tudi dodatek nevtralnih učinkovin, ki delujejo predvsem na procese vnetja, pomagajo ohranjati zdravo bariero in zdrav mikrobiom kože. Ta pristop se je izkazal za zelo uspešen, saj je večina mojih varovancev rezultate dosegla v bistveno krajšem času.
Spodbujam, da v svojo rutino dodate vsaj kremo, ki naj vsebuje vsaj 2 ali 3 sestavine izmed naštetih (če vsebuje kombinacijo iz skupin, še toliko bolje):
- Protivnetne oz. pomirjujoče sestavine: pantenol, Centella Asiatica, Boswellia Seratta, alantoin, bisabolol, ektoin, niacinamid.
- Sestavine, ki vplivajo na zdravo kožno bariero: ceramidi, sfingolipidi, urea, peptidi.
- Sestavine, ki vplivajo na zdrav mikrobiom: prebiotiki (alfa glukan oligosaharid), postbiotiki (ferment Lactobacillus, hidroliziran kvasni protein).
Rezultatov brez vsakodnevne zaščite pred soncem ne bo
Vsakodnevna zaščita pred soncem za k aknam nagnjeno kožo je obvezna za zmanjšanje vnetnih procesov in zmanjšanje verjetnosti za nastanek postvnetne pigmentacije ter brazgotinjenja kože. Če vam vsaka zaščitna krema maši pore, ni težava v zaščitnih kremah, pač pa v neustrezni metodi čiščenja kože. Pričnite s slednjem zgoraj omenjenih protokolov čiščenja za aknasto kožo, pa verjamem, da praktično z nobeno zaščitno kremo več ne boste imeli težav.
V vsakem primeru pa za aknasto kožo zmeraj svetujem, da izbirate zaščitne kreme lažjih tekstur, v obliki gel krem ali fluidov, s čim višjim SPF in visoko UVA zaščito. Več ocen zaščitnih krem najdete v objavi Ocene krem z zaščitnim faktorjem, kjer sem lani ocenila več kot 20 različnih, pa tudi v highlightih na mojem Instagram profilu pod oznako ‘SPF ocene’.
Vse aktivne učinkovine niso enako učinkovite
Aktivne učinkovine so ključne v procesu sanacije aken, saj lahko le z njimi zares vplivamo na najbolj ključne faze v procesu sanacije aken. Najbolj učinkovito bomo akne naslavljali z aktivnimi učinkovinami, ki zmanjšajo hiperkeratinizacijo tako na nivoju dlačno-lojničnega folikla, kot na nivoju površine kože.
Priporočena aktivna učinkovina
Zakaj deluje?
Nasveti za uporabo
Retinoidi (retinol in retinaldehid)
Najbolj učinkovita aktivna učinkovina za aknasto kožo, saj deluje tudi na nivoju dlačno lojničnega folikla, zmanjša hiperkeratinizacijo in obvladuje aktivnost žlez lojnic
Vse pomembne informacije o uporabi in uvajanju retinoidov so dostopne v objavi Vodič po retinoidih
Hidroksi kisline (mandelična, salicilna kislina in glukonolakton)
Odluščijo povrhnje odmrle kožne celice, delujejo protibakterijsko in protivnetno. Salicilna kislina je primerna za mastno kožo, mandelična za vse tipe kože, glukonolakton za občutljivo kožo.
Kisline naj ne bodo primarna aktivna učinkovina, ampak dodatek med 1 do maksimalno 4-krat tedensko.
Nujna vsakodnevna zaščita pred soncem!
Azelaična kislina
Deluje protibakterijsko, uravnava obnovo kožnih celic, uravnava izločanje sebuma in deluje protivnetno
Ni hidroksi kislina, zato ni skrbi za prekomerno eksfoliacijo – v primeru dobrega prenašanja se lahko uporablja vsakodnevno
Vse ostale aktivne učinkovine, ki delujejo izključno protibakterijsko ali protivnetno, ne bodo tako učinkovite pri naslavljanju aken. Tovrstni izdelki so lahko podporna rutina, primarno pa postavite fokus na eno ali več zgoraj naštetih učinkovin.
V primeru, da tudi s pravilno uporabo zgoraj naštetih aktivnih učinkovin po več mesecih ne dosegate željenih rezultatov, se obrnite na dermatologa!
Priporočila izdelkov z aktivnimi učinkovinami (razen retinoidov, za katere predloge najdete v objavi Vodič po retinoidih):
Izdelki s hidroksi kislinami (leave-on)
Salicilna kislina:
- Rilastil Acnestil Micropeeling – Pharmagea.com (koda za popust TAJKA10)
- Paula’s Choice 2% BHA Liquid Exfoliant – Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
- Miss Alice Lipoactive BHA – Miss Alice (koda za popust TAJKA10)
- SkinTRA Comedo Killer – Dragocena.si
- Afrodita Professional S-Shot – Afroditacosmetics.com
Mandelična kislina:
- Rilastil D-Clar Micropeeling – Pharmagea.com (koda za popust TAJKA10)
- Paula’s Choice 6% Mandelic + 2% Lactic Acid AHA Liquid Exfoliant – Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
- Theramid Smoothing Treatment – Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
Kombinacije:
- Skintegra Clarion – salicilna in glikolna kislina, Superskin.si (affiliate povezava)
- Acnemy Zitpeel – glikolna, mandelična, salicilna kislina, glukonolakton, Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
- Eucerin Dermopure Skin Renewal Treatment – glikolna, salicilna kislina in glukonolakton, lekarne
Izdelki z azelaično kislino
- Miss Alice Azelaica – Missalicecosmetics.com (koda za popust TAJKA10)
- Theramid Azid – Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
- Cos Medica Anti-Acne Night Serum – Dragocena.si
- Hemptouch Azelaični serum – Zeleni-dotik.si
- Paula’s Choice 10 % Azelaic Acid Booster – Superskin.si (koda za popust TAJKA10)
Aktivnih učinkovin ne nanašajte kot 'spot-treatment' ampak po celotnem obrazu
Ena izmed največjih napak pri negi aknaste kože je tretiranje izključno na površini vidnih aken na način, da samo na akno nanesemo aktivno učinkovino. Takšna metoda ne samo, da ni smiselna, ampak tudi ni učinkovita. Velikokrat so v okolici akne, na katero nanašate spot-treatment, še druge akne v nastajanju, ki morda še niso vidne na površini. S takšnim načinom uporabe aktivnih učinkovin (ali zdravil, ki vam jih predpiše dermatolog) ne boste nikoli dolgoročno učinkoviti, ker ne boste preprečevali nastanka novih aken.
Vse aktivne učinkovine se uporabljajo po celotni površini kože, ki je prizadeta, pa tudi na mestih, kjer želite preprečiti pojav aken. Edini smiseln spot-treatment je uporaba hidrokoloidnih obližev (t.i. pimple-patchev), ki ustvarjajo optimalno okolje za celjenje akne in njihovo uporabo svetujem predvsem kadar želite pomiri kakšno večjo vnetno lezijo in se pri tem izogniti želji po ‘stiskanju’.
Konsistentost je ključ do uspeha
Prav spomnim se kako nestrpno sem ob uporabi novih izdelkov pričakovala rezultat na aknah. Ta nestrpnost je po mojem vodila v nedoseganje rezultatov z ustrezno rutino. Namreč vsaka rutina potrebuje čas, da deluje. Predvsem pa to velja za aktivne učinkovine, kot so retinoidi in kisline – tem morate dati vsaj med 3 in 6 mesecev konsistente uporabe časa, da lahko presodite o učinkovitosti terapije. Če pred tem zamenjate izdelek ali zmanjšate frekvenco uporabe, je verjetnost, da boste videli rezultate bistveno manjša.
Bolj, kot menjujete izdelke, več, kot imate cikliranja med različnimi aktivnimi učinkovinami, manjša je verjetnost, da boste na dolgi rok uspešni pri naslavljanju aken. Da s kozmetičnimi izdelki dosežemo željene rezultate, moramo izdelke uporabljati dovolj frekventno in konsistentno.
Moj nasvet je in iskreno, ta je tudi najpomembnejši, ki sem se ga naučila v svoji izkušnji z aknami, da si zastavite okvirje rutine in le-teh ne spreminjate. Izdelki se torej lahko spreminjajo samo znotraj teh okvirjev. Vam dam primer na svoji jutranji rutini, ki izgleda tako: čiščenje, serum z antioksidanti, azelaična kislina, SPF. Tega okvirja se držim že leta in samo znotraj teh kategorij lahko menjujem izdelke, kar pomeni, da v to rutino ne bom dodala seruma z niacinamidom ali azelaično kislino zamenjala za serum z alfa arbutinom. Če pa kupim novo azelaično kislino, pa lahko obstoječo v rutini zamenjam. Na tak način ostajam konsistentna z rutino in to se obrestuje v čistosti kože.
- Dall’oglio F, Tedeschi A, Fabbrocini G, Veraldi S, Picardo M, Micali G. Cosmetics for acne: indications and recommendations for an evidence-based approach. G Ital Dermatol Venereol. 2015;150(1):1-11.
- Dréno B. What is new in the pathophysiology of acne, an overview. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2017;31 Suppl 5:8-12.
- Dreno B, Kang S, Leyden J, York J. Update: Mechanisms of Topical Retinoids in Acne. J Drugs Dermatol. 2022;21(7):734-740.
- Eichenfield DZ, Sprague J, Eichenfield LF. Management of Acne Vulgaris: A Review. JAMA. 2021;326(20):2055–2067.
- Kolli SS, Pecone D, Pona A, Cline A, Feldman SR. Topical Retinoids in Acne Vulgaris: A Systematic Review. Am J Clin Dermatol. 2019;20(3):345-365.
- Oge’ LK, Broussard A, Marshall MD. Acne Vulgaris: Diagnosis and Treatment. Am Fam Physician. 2019;100(8):475-484.
- Reynolds RV, Yeung H, Cheng CE, et al. Guidelines of care for the management of acne vulgaris. J Am Acad Dermatol. 2024;90(5):1006.e1-1006.e30.
- Vasam M, Korutla S, Bohara RA. Acne vulgaris: A review of the pathophysiology, treatment, and recent nanotechnology based advances. Biochem Biophys Rep. 2023;36:101578.