Tokrat na blog Cosmedoc.si prihaja prva gostujoča objava. Za izpoved se je opogumila kolegica Tajda, ki se je zaradi svojih težav s kožo spoznala z zdravilom za akne imenovanim Roaccutane. Njene odločitve sem bila zelo vesela, saj dejansko o zdravilu Roaccutane na spletu ne najdemo veliko informacij s prve roke. Zaradi pomanjkanja informacij uporabnikov ima veliko ljudi strah pred tem zdravilom in tokrat sva se s Tajdo odločili, da vam podava resnično uporabniško izkušnjo. Objava o izkušnji z Roaccutanom predstavlja le 1. del – torej uporabniško izkušnjo po 3 mesecih zdravljenja, ki pa še zdaleč ni končano.
S kakšnimi težavami s kožo se je spopadala Tajda?
Moji problemi s kožo so se začeli, tako kot verjetno pri večini, ob začetku pubertete. Vendar se pojavnost aken skozi leta ni zmanjšala, temveč se je le stopnjevala. Začetne pustule so postale večji podkožni in cistični mozolji, ki so za seboj pustili brazgotine. Veliko vlogo je pri tem imelo moje hormonsko stanje, povezano z blago obliko policističnih jajčnikov ter genska predispozicija. V začetku sem se zatekala predvsem h kozmetiki in kozmetičnim postopkom. Sama sem glede na svojo izobrazbo (dipl. kozmetologinja) vedela, kako ustrezno negovati kožo, le da to pri meni ni prineslo željenih učinkov. Ena izmed stvari, ki je pri meni pokazala določene rezultate, je bila izključitev mleka in mlečnih izdelkov ter sladkorja iz jedilnika. Da, to pomeni tudi sir, jogurt in čokolada, vendar je razlika po nekaj mesecih res očitna. Če ne gre, poskusite vsaj zmanjšati količino teh živil.
Po mnogih obiskih dermatologa sva sicer našla topikalni pripravek, ki mi je delno pomagal pri težavah z aknami in to je Zalna gel. Zalna gel je kombinacija klindamicina v koncentraciji 1% in tretinoina (0,025 %).
Odločitev za zdravljenje z zdravilom Roaccutane
V mojem primeru žal ustrezna nega kože, ustrezna prehrana in topikalni pripravki za zdravljenje aken niso izboljšali stanja kože. Nekaj let nazaj sem uporabljala hormonsko kontracepcijo, ki je uravnovesila moje hormonsko stanje in tako se je tudi moja koža zelo izboljšala. Kakšno leto po prenehanju jemanja pa se je pojavil izbruh aken – hujši, kot kadarkoli prej. Ker se stanje ni izboljšalo mi je dermatologinja najprej predpisala sistemske antibiotike (doksiciklin). Doksiciklin se jemlje 1-3 mesece. V času jemanja je koža zelo občutljiva na sonce. Tri mesečno jemanje antibiotikov je pri meni izboljšalo stanje le za kratek čas, nato pa se akne ponovno začele pojavljati.
Na koncu sva se z zdravnico odločili za zdravljenje z Roaccutanom. Ta vsebuje izotretinoin in je najmočnejše zdravilo proti aknam. Deluje tako, da zmanjša velikost lojnic, zato se drastično zniža količina proizvedenega sebuma. S tem se zmanjša tudi število bakterij P. acnes, ki se hranijo s sebumom in so odgovorne za vnetje. Poleg tega se upočasni rast kožnih celic v porah, zaradi česar se omeji možnost zamašitve pore. Zdravljenje traja od 16 do 24 tednov, 90% bolnikov pa po koncu zdravljenja doživi popolno ozdravitev ali remisijo aken. Sliši se preveč dobro, da bi bilo res, kajne?
Roaccutane se predpisuje le v primeru hudih oblik aken, ki so odporne na druge oblike zdravljenja, saj ima mnogo stranskih učinkov, med drugimi tudi nekatere precej resne. Predvsem za dekleta je pomembno, da poskrbijo za ustrezno zaščito, saj je zdravljenje s tem zdravilom kontraindicirano ob nosečnosti, ker lahko pride do okvare ploda. Ostalih možnih stranskih učinkov je toliko, da bi lahko celotno objavo napisali le o tem.
Odmerek zdravila Roaccutane s katerim se zdravim
Za zdravljenje imam predpisane 20mg tablete Roaccutana, ki jih jemljem enkrat dnevno. Tablete je potrebno zaužiti z mastno hrano, saj je izotretinoin je topen v olju. Odmerek predpiše zdravnik glede na spol, telesno maso in resnost problema. Višji kot je odmerek, prej bo dosežena kumulativna doza zdravila, vendar je z višjim odmerkom tudi večja možnost stranskih učinkov.
Stranski učinki jemanja zdravila Roaccutane iz lastnih izkušenj
Že po prvih nekaj dneh jemanja zdravila Roaccutane sem opazila, da moja koža postaja vse bolj suha. Na udaru so predvsem ustnice, saj je tam koža najtanjša. Suha koža postane tudi srbeča, se lušči, kar se je sprva opazilo predvsem na rokah, kasneje pa tudi drugod po telesu. Koža na obrazu je izjemno občutljiva – vlažilna krema, ki sem jo prej uporabljala in mi ni povzročala nikakršnih težav, mi je ob zdravljenju z Roaccutanom povzročila hudo rdečico. Nekajkrat se mi je zgodilo tudi nekaj čudnega – občutek, kot bi me srbelo pod kožo. Probleme mi dela tudi suhost oči, saj nosim kontaktne leče. Okoli začetka tretjega meseca jemanja se mi je rahlo vnelo oko. Glede na vse možne stranske učinke moram reči, da imam (vsaj do sedaj) sama izredno srečo. Z ustrezno nego lahko zelo omilim te neželene učinke. Resnejših stranskih učinkov do sedaj ni bilo. Enkrat mesečno preverimo krvno sliko. Tako zagotavljamo, da ostajajo ravni sladkorjev in lipidov v krvi ustrezne.
Nega kože v kombinaciji z Roaccutanom
Koža se bo ob zdravljenju z Roaccutanom drastično spremenila. Najbolje je, da že ob začetku jemanja začnete uporabljati produkte, ki bodo predvsem omilili suhost in srbečico kože. Oborožite se z balzami za ustnice! Izmed balzamov za ustnice mi najbolj ustreza Eucerin Lip Active, ki vsebuje dekspantenol (provitamin B5) in ima SPF 15. Koža je zaradi zdravila bolj občutljiva tudi na sonce, zato je SPF zaščita v balzamu dobrodošla.
Vsakodnevno je zaradi občutljivosti na sonce nujna uporaba krem za obraz z visokim zaščitnim faktorjem. Moj ”holy grail” je vsekakor Bepanthen mazilo, ki ga uporabljam za nego ustnic in drugih suhih predelov npr. členki na roki. Za nego kože obraza uporabljam La Roche-Posay Toleriane Ultra Cream. To je hidratantna krema, primerna za nego izredno občutljive in alergične kože. Hermetično zaščitena embalaža omogoča zelo minimalistično formulo – formulo brez konzervansov, dišav, alkohola, barvil in lanolina. Nega kože telesa in rok ni tako zahtevna. Svetujem, da v splošnem uporabljate izdelke s čim manj sestavinami, ki bi utegnile iritirati kožo. Gel za prhanje raje nadomestite z mlekom ali oljem za prhanje, saj manj izsušujeta kožo. Eden izmed stranskih učinkov je, da tudi lasišče postane bolj suho. To pomeni, da se lasje znatno manj mastijo. Ja, tudi dobri stranski učinki obstajajo! Lase perite po potrebi z blagimi šamponi, da lasišča ne izsušujete dodatno.
Dosedanji rezultati po 3 mesecih zdravljenja z Roaccutanom
Trenutno jemljem Roaccutane 2 in pol meseca. V začetku se je po približno 10 dneh pojavil hud izbruh, ki je s časoma minil. Naslednji mesec se je ponovno pojav izbruh. Sedaj, tretji mesec, je izbruh bil že občutno blažji. Rezultati so vedno bolj opazni, koža je na splošno bolj mehka, aken pa je vedno manj. Dokončni rezultati se pokažejo šele po prenehanju jemanja – tako da vam še javim, kako se bo zdravljenje obrestovalo.
Kaj bi svetovala tistim, ki se borite z blažjimi oblikami aken?
Iz lastnih izkušenj bi glede nege kože svetovala dekletom in fantom, ki se borijo z blažjimi oblikami aken naslednje:
– Kože ne preobremenjujte z agresivnimi kozmetičnimi izdelki. Večina izdelkov na trgu z oznako ”za aknasto kožo” vsebuje alkohol in močne protibakterijske učinkovine, ki res da delujejo na tak način, da zavrejo razmnoževanje bakterij, ki povzročajo akne, vendar ob tem kožo izsušujejo in iritirajo, kar na dolgi rok povzroči več škode, kot koristi
– Redno čiščenje kože – zjutraj in zvečer, sploh, če uporabljate kremo z SPF-om in ličila. Ne bojte se uporabljati olj, četudi je vaša koža mastna. Ličila in druge nečistote se najbolje odstranijo z izdelki za čiščenje na oljni osnovi. Nato obraz očistimo še z gelom ali peno za čiščenje kože.
– Ko preizkušate nove izdelke, jim dajte čas, da ugotovite, ali ustrezajo vaši koži ali ne.
– Ne pretiravajte s pilingi. Mehanski pilingi lahko odprejo akno, in prenesejo bakterije v njej še na druge pore, ki dotlej niso bile vnete. Kemične pilinge priporočam le takrat, ko vnetje ni več prisotno (za zmanjšanje videza brazgotin oz. zmanjševaje postinflamatornih hiperpigmentacij). Raje se poslužujte mask – ena moja najljubša je medena maska. Na obraz nanesemo plast medu, ta deluje protibakterijsko in kožo naredi mehko. Za primerno nego ne potrebujete dragih izdelkov. Bolj važno je, da so ti ustrezni.
– Koži pomagajte pri obnovi – uporabljajte izdelke, ki krepijo kožno bariero, vsebujejo vitamin B5 …
– Zagotavljajte ustrezno hidratiranost kože z lahko hidratantno kremo, tudi če se vam zdi, da je vaša koža dovolj mastna. Koža poleg ”mastnosti” potrebuje tudi vlago.
– Še nekaj nasvetov, ki niso povezani z direktno z nego: redno menjujte prevleko na vzglavniku; spite s spetimi lasmi; če uporabljate lak za lase pazite, da ga ne pršite na obraz; kadar je le mogoče, se izogibajte ličilom oziroma izberite takšne podlage, ki niso komedogene; najbolje je, da se akna sama pozdravi – da je ne stiskate (kar je precej lažje reči, kakor storiti)
– Vaš osebni zdravnik (ali še bolje dermatolog) vam lahko predpiše razne topikalne pripravke, ki največkrat vsebujejo benzoil peroksid, retinoide ali lokalne antibiotike. Uporabljajte jih po navodilih, saj vsebujejo višje koncentracije učinkovin kot prosto dostopni kozmetični izdelki.
Iskreno se zahvaljujem Tajdi, da je bila pripravljena deliti 1. del svoje izkušnje in deliti svoje fotografije. Za vas pripravljava še eno objavo ob koncu zdravljenja, kjer bo Tajda delila svojo celotno izkušnjo in fotografije.
6 komentarjev
Zelo dober blog. Tudi sama imam probleme k aknami in mastno kozo in od takrat ko sem prenehala jemati te tablete roaccutane se mi je koza drasticno izboljsala. Imela sem tudi vecji odmerek samega zdravila(30mg). Res je da je kar par stranskih ucinkov ki so lahko tudi zelo neprijetni in nadlezni kot npr. suhe ustnice ampak na koncu ko pogledas kaksni so rezultati je vredno potrpeti.
Hvala Anamarija! Definitivno akne zelo vplivajo na našo samozavest in na koncu je vredno potrpeti, da se stanje izboljša. Sem vesela, da se je tudi tebi izboljšalo stanje!
Živjo, super blog, hvala za veliko informacij. Zanima me ali je možno dobiti kontakt od gospodične Tajde za še kakšno vprašanje.
Hvala
Pozdravljena,
glede na to, da sem tudi sama dala skozi izkušnjo z zdravilom Roaccutane in je blog o moji izkušnji še v nastajanju, me lahko kontaktiraš na Instagramu @cosmedoc.si, lahko pa se mi oglasiš tudi na email
in***********@gm***.com
ali v kontaktni obrazec tukaj na blogu.
Tajka
Tudi sama sem se podala na zdravljenje aken z Roaccutanom, vedar je z moje strani malo drugačna izkušnja. Na 30 mg tabletkah skupaj s kombicacijo kontracepcije se je moja koža po skoraj enem letu čudovito izboljšala. vendar to pri meni ni trajalo, saj so se po nekaj mesecih začele spet pojavljati akne. Trenutno bi lahko rekla, da je po moji zadnji zabletki, ki je bila maja, moja koža skoraj ista, kot pred uporabo le njih. vsega lepega je nekega dne konec :(.
Mi je žal, da so se akne ponovno vrnile. Dejstvo je, da so akne izredno kompleksna bolezen, ki je pa žal kronična. To pomeni, da se lahko kljub učinkovitemu zdravljenju še kdaj vrnejo – v teh primerih je potrebno ponoviti zdravljenje, da se prepreči brazgotinjenje kože. Upam, da bo tokrat šlo hitreje in da se več ne bo ponovilo!